2023 rok przyniósł znaczące zmiany dla opiekunów, którzy decydują się na urlop ojcowski i tacierzyński. To dla mam okazja, by szybkiej wrócić do rozwoju kariery, a dla ojców szansa do bliższego poznania i opieki nad pociechą. Oto szczegóły, które warto poznać przed złożeniem wniosku.
Urlop tacierzyński – czym jest i kiedy można z niego skorzystać?
Urlop tacierzyński 2023 to rodzaj urlopu, podczas którego mężczyźnie przysługuje 70% wymiaru zasiłku. Warunkiem otrzymania urlopu jest złożenie wniosku (przynajmniej 14 dni przed jego rozpoczęciem). Ten rodzaj urlopu musi zostać wykorzystany w całości od razu po tym, jak matka zrezygnuje ze swojej części urlopu macierzyńskiego. Pracodawca nie może odmówić jego udzielenia.
Urlop tacierzyński 2023 przysługuje ubezpieczonym ojcom po urodzeniu przez partnerkę dziecka lub podczas przysposobienia dziecka na wychowanie, np. w przypadku rodzin zastępczych.
W przypadku urodzenia się jednego dziecka urlop ten nie może trwać dłużej niż sześć tygodni. Wynika to z tego, że urlop tacierzyński jest dzielony, a matka dziecka jest zobowiązana wykorzystać przynajmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego.
Urlop ojcowski 2023 – ile trwa i kiedy się na niego zdecydować?
Urlop ojcowski jest finansowany w 100%. Może z niego skorzystać każdy ojciec – przed 12. miesiącem życia dziecka. Przysługuje też rodzicom adopcyjnym przed 7. urodzinami dziecka. Aby skorzystać, trzeba złożyć wniosek do pracodawcy przynajmniej siedem dni przed planowanym urlopem.
Urlop ojcowski 2023 wynosi 14 dni (10 dni roboczych) z wliczeniem weekendów oraz świąt. Co ważne, urlop ten może zostać wykorzystany jednorazowo lub po tygodniu, w oddzielnych terminach. Jego wykorzystanie nie odbiera dni z puli urlopu wypoczynkowego.
Urlop tacierzyński i ojcowski – terminy składania wniosków to podstawa
Urlop ojcowski i urlop tacierzyński 2023 to ważne pojęcia, które warto znać, by zająć się pociechą, spędzić z nią czas i odciążyć ukochaną osobę po trudach porodu. Najważniejsze w tej sytuacji są terminy składania wniosków, których przestrzeganie gwarantuje powodzenie złożenia i rozpatrzenia wniosku w ustalonym terminie.