Pisanie listu motywacyjnego – jak to zrobić?

W czasach, kiedy aplikowanie o pracę odbywa się za pomocą internetu, ważnych jest wiele aspektów, które musimy spełnić, aby nasza aplikacja była skuteczna. Przeczytanie ogłoszenia, sprawdzenie wymagań – to jeszcze nie wszystko. Musimy dostarczyć do pracodawcy CV, a  niejednokrotnie także list motywacyjny. Jak jednak dobrze napisać list motywacyjny? Na co powinniśmy zwrócić największą uwagę w tej kwestii? Spróbujmy odpowiedzieć sobie na te i wiele innych pytań dotyczących prawidłowego napisania listu motywacyjnego. 

Najważniejsze są konkrety

To, co jest zdecydowanie najważniejszą kwestią, jeśli chcemy mówić o napisaniu dobrego listu motywacyjnego według takich wzorców, to zadbanie o to, aby był on konkretny. Przysłowiowe „lanie wody”, nie jest dobre – pracodawca bardzo szybko je rozpozna. Wskazanie na nasze konkretne zalety, doświadczenie zawodowe czy osiągnięcia, które powiązane są z rodzajem pracy, która chcemy wykonywać są bardzo ważne. Pokazują one pracodawcy, że ma do czynienia z osobą profesjonalną, doskonale wiedzącą, czego chce. Pewność siebie w pracy jest dla każdego pracodawcy bardzo ważna. To jednak nie wszystko, o czym musimy pamiętać, kiedy piszemy list motywacyjny. 

Pokaż, że wiesz gdzie chcesz pracować

Zawarcie w liście motywacyjnym informacji na temat tego, że doskonale wiemy gdzie składamy aplikację, to nasz obowiązek. Musimy pokazać pracodawcy, że czytaliśmy ogłoszenie, wiemy, na jakie stanowisko aplikujemy a co najważniejsze – nie jest to wybór przypadkowy. Wskazanie na to, jakie możliwości da nam objęcie posady, o którą się ubiegamy, to także bardzo ważne kwestie, które koniecznie należy zawrzeć w treści listu motywacyjnego. Pracodawca z pewnością zaliczy je na nasz plus. 

Nie zapomnij o odpowiednim formacie

Kolejną, bardzo ważną kwestią, jeśli chodzi o napisanie dobrego listu motywacyjnego, jest zadbanie o jego odpowiedni format. Zarówno odpowiednio dobrana czcionka, jak również zachowanie akapitów czy pamiętanie o tym, aby stosować zwroty grzecznościowe, z pewnością pomogą. Dodatkowo do listu motywacyjnego możemy dołączyć nasze zdjęcie. Nie może być to jednak pierwsze lepsze zdjęcie np. z serwisu społecznościowego. Jeśli chcemy już dołączać fotografię, niech będzie to profesjonalna fotografia, np. taka, którą mamy w naszych dokumentach – dowodzie osobistym, prawie jazdy czy paszporcie. Profesjonalny wygląd listu motywacyjnego, jest dla nas gwarancją tego, że z pewnością nie zostanie on zignorowany przez pracodawcę.