Jak zdobyć dodatkową gotówkę na studiach?

W czasie trwania studiów, niełatwo jest wykonywać jednocześnie pracę zawodową. Wielu studentów poszukuje więc, czasami na bardzo kreatywne sposoby możliwości dodatkowego zarobku, które nie kolidowałyby z obowiązkami i wymaganiami jakie stawia uczelnia. Możliwości w tym zakresie są dość duże, choć oczywiście wymagają dodatkowego wkładu pracy i nie zawsze są łatwe.

Kredyt z banku lub z firmy pozabankowej

Najłatwiejszym sposobem na szybkie zdobycie gotówki zawsze jest pożyczenie jej. W końcu jednak pożyczone pieniądze trzeba oddać, a wtedy może już nie być tak łatwo, więc summa summarum – i tak trzeba będzie je zarobić. Pożyczka dla studenta w takiej formie dostępna jest zarówno w bankach, jak i w firmach sektora pożyczek pozabankowych. Kredyty z banków, mimo że te, nieraz oferują specjalnie przygotowane dla studentów propozycje, nie jest łatwo dostępny i zazwyczaj wymaga dodatkowego zabezpieczenia spłaty przez żyrantów. Inną opcją jest zaciągnięcie pożyczki pozabankowej. Firmy udzielające tego rodzaju pożyczek działają na nieco innych zasadach niż banki, więc ich oferta również się różni. Studenci pożyczkę taką mogą stosunkowo łatwo otrzymać, choć raczej, na początek, nie mogą liczyć na wysokie kwoty.

Praca dla studentów

Pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają studentów. Osoby na studiach dziennych i tak mają opłacone ubezpieczenie zdrowotne, więc w przypadku zatrudnienia zatrudnienia na podstawie umowy cywilno-prawnej, czyli na tak zwanych „śmieciówkach”, koszt zatrudnienia jest niski. Istnieje też możliwość wykonywania różnego rodzaju prac zdalnie – za pośrednictwem internetu.

Bardziej kreatywni studenci, często wybierają możliwość pracy na własny rachunek, tutaj jednak trzeba się wykazać inwencją. Zarobić można na wytwarzaniu i sprzedawaniu przez internet biżuterii, na przerabianiu ubrań, myciu okien i samochodów, a nawet na wyprowadzaniu psów. Możliwości są praktycznie nieograniczone, ale o zarobek należy się postarać i nie zawsze jest on pewny.

Pożyczka od rodziny i znajomych

W ostateczności, w razie pilnej potrzeby, zawsze można poprosić o pożyczkę członków rodziny czy znajomych – o ile oczywiście zna się kogoś dysponującego większą gotówką. Nie wszyscy jednak decydują się na taki krok, albo decydują się na niego dopiero w ostateczności. Jak wiadomo, kwestie finansowe, a zwłaszcza konflikty na tym tle, mogą zniszczyć nawet największą przyjaźń i nie zawsze warto ryzykować.

Rozwiązanie dla ambitnych

Dla najbardziej ambitnych i pracowitych studentów dostępne są stypendia naukowe za osiągane wyniki. Żeby je osiągnąć, konieczne jest jednak włożenie w naukę ogromnej pracy, a najdrobniejsza pomyłka może wpłynąć na obniżenie średniej ocen i nie przyznanie upragnionego stypendium.